Повеќе...

Четворица ракометари на Еурофарм Пелистер заминуваат од клубот на истек од договорот. Од следната сезона во дресот на битолскиот клуб нема да ги гледаме Градимир Чаневски, Невен Стјепановиќ, Марин Вегар и Дарио Петровски. Капитенот Градимир Чаневски заминува од Битола по пет успешни сезони.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 14. коло
Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 2 29-28 (13-15)

Во супер-драматичен дуел од 14. коло на плеј-офот, Бутел Скопје го совлада Еурофарм Пелистер 2 со 29-28 (13-15), откако поискусниот тим до победата стигна со подобро организиран финиш. Екипата на Александар Јовиќ имаше свој лидер со Павле Атанасијевиќ, автор на десет погодоци, но искусните Мајиќ и Јевтиќ го заокружија натпреварот со бодови за домашната екипа.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер со церемонија пред почетокот на натпреварот против Охрид и свечени подароци го испрати својот капитен Градимир Чаневски. Капитенот на битолскиот клуб заминува на истек на договорот и слободен е да ја избере својата иднина.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 14. коло
Еурофарм Пелистер – Охрид 30-14 (15-8)

Со тринаесеттата победа во четиринаесет натпревар во плеј-офот, Еурофарм Пелистер ја заврши сезоната 2020/21. Екипата има ист број на бодови како новиот шампион Вардар 1961, кој ја освојува титулата заради подобар меѓусебен скор. Во последниот натпревар пелистерци убедливо го надиграа младиот тим на Охрид. Раде Стојановиќ им даде шанса на помладите ракометари и само половина полувреме парираше против фаворитот.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плејоф) – 13. коло
Еурофарм Пелистер 2 – Еурофарм Пелистер 23-31 (10-14)

Второто градско дерби на Суперлигата донесе допадлив ракомет во спортската сала „Боро Чурлевски“ и очекувана победа на Еурофарм Пелистер со 31-23 (14-10). Екипата на Бабиќ го имаше расположениот Периќ, но одлично му парираа и Радовиќ и Танкоски. Кај поразениот тим на Јовиќ блескаа голманот Филип Ивановски и младиот Симон Мирчевски, автор на шест гола.

Повеќе...

Ракометната федерација на Македонија целосно го одложи 13. коло од плеј-офот, како последица на трагичната смрт на репрезентативниот голман Никола Даниловски.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723