Повеќе...

Ракометарот на Еурофарм Пелистер, Стипе Мандалиниќ се најде меѓу најдобрите стрелци на првото издание на Лига Европа во ракомет. Во сезоната во која пелистерци стигнаа до осминафиналето, хрватскиот ас постигна 62 гола на осум натпревари.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 11. коло

Еурофарм Пелистер 2 – Струга 31-17 (14-8)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 стигнаа до првата победа разигрувањрето на Суперлигата откако на домашен терен славеа над Струга со убедливи 31-17. Битолчани со серија од 7-0 уште од стартот на мечот ја покажаа разликата во квалитет и до крајот без никакви проблеми успеаја да го исконтролираат мечот за конечен триумф.

Повеќе...

Во вечерниот натпревар од 11. коло на плеј-офот од македонската ракометна Суперлигата, Еурофарм Пелистер успеа да ја одработи задачата и се израмни на врвот со Вардар на три кола до крајот. Битолчани го совладаа Пролет со 25-21 и останаа со учинок од десет победи и еден пораз во разигрувањето.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер славеше на денешниот дерби дуел од десеттото коло на плеј-офот против Вардар со резултат 29-25 (13-12) и се израмни на врвот на табелата со ист број на бодови како и денешниот противник. Победата е издвојувана без Мандалиниќ, Мараш и Граџан, а во текот на натпреварот се повредија и Стјепановиќ и Велковски, па голем дел Радовиќ играше како десен бек.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер 2 – Металург 31-34 (15-19)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Судии: Марко Трајковски и Александар Вукашиновски
Црвен картон: Милан Лазаревски (Металург)

Металург излезе како победник од дуелот од десеттото коло на плеј-офот на Суперлигата во Битола против Еурофарм Пелистер 2 со 31-34. Ова е трета победа во четири меѓусебни дуели сезонава на скопскиот клуб во дуелите со помладиот битолски суперлигаш.

Повеќе...

Ракометарите на Вардар го совладаа Еурофарм Пелистер со 26-24 (16-10) во тврд натпревар полн со неизвесност и постојано надигрување. На крајот решаваше еден шут или подобро одиграна акција, а Чупиќ стави печат на новиот трофеј, кој е број 14 за Вардар во Купот на Македонија.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723