Повеќе...

Еурофарм Пелистер 2 - Работнички 35-23 (16-12)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 по стартиот пораз од фаворитот Металург во Скопје, ја забележаа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако во Битола славеа над составот на Работнички со 35-23 (16-12).

Повеќе...

Еурофарм Пелистер 2 со одлична партија, но и тесен пораз од Металург ја отвори новата сезона во македонската Суперлига. По голема борба победата ја однесе Металург, кој славеше со 25-21 (11-11). Металург настапи без Рниќ, Потиќ, Поповиќ, Вујовиќ и Додиќ, но до победа дојде благодарение на последната фаза на натпреварот и подобрата игра во одбрана.

Повеќе...

Со натпреварите од првото коло во А и Б групите попладнево стартува новата сезона во Суперлигата. Според новиот систем на натпреварување, пласман во плејофот ќе обезбедат по трите најдобри екипи од двете суперлигашки групи. Останатите осум (по четири од секоја група) ќе играат плејаут-лига за опстанок, при што само победникот на таа лига ќе осигура опстанок, а второпласираниот ќе игра бараж со тим од Првата лига. Натпреварувањето во Супер-лигата ќе заврши до 1 ноември и ќе се играм во засилен ритам, секој петок и понеделник.

Повеќе...

АЕК Атина го освои турнирот во главниот грчки град, откако во финалето го совлада Еурофарм Пелистер со 31-29. Со мали исклучоци „жолти-црните“ водеа во текот на целата средба, на моменти и убедливо. Само Стипе Мандалиниќ беше премалку за да се победи тимот кој минатата година го освои турнирот во Струга.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер дојде до втора победа на турнирот во Атина, кој е во организација на тимот на АЕК откако попладнево беше подобри од Диомидис Аргус со 31-21 (17-11). Во првите 15-20 минути македонскиот тим постојано имаше гол до два предност, но во финишот на полувремето дојде до израз разликата во квалитетот. Грците паднаа во ритамот и тоа беше искористено нод тимот од Битола за да дојде до висока предност и на одмор да замине со 17-11.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер забележаа победа со 27-20 против кипарскиот Анортозис Фамагуста на турнирот на АЕК во Атина. Еурофарм Пелистер започна со проблеми, но брзо ги постави работите на свое место. После 16 минути игра битолскиот тим поведе со +2, за веќе во 19. минута избраниците на Жељко Бабиќ да го имаат првото водство од три гола.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48