Повеќе...

По двата убедливи порази на стартот од групата А во ракометната Лига на шампионите, во третото коло Еурофарм Пелистер покажа многу подобра игра и тоа против еден од најдобрите клубови во Европа, германскиот првак Кил. Бундеслигашкиот гигант во салата „Боро Чурлевски“ во Битола не помина лесно како што очекуваше, само неколку топки, грешки во нападите во текот на мечот одлучија на крајот Германците со своето искуство да триумфираат на крајот само со 20-23.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер - Кил 20-23 (9-11)

Македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер загуби од германскиот шампион Кил со 20-23 во мечот од третото коло во Лигата на шампиони. За разлика од првите два меча кои ги загуби убедливо, Еурофарм Пелистер одигра храбро и покажа дека не случајно е дел од елитното друштво.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер во првите две кола загуби во натпреварите од Лигата на шампионите, но битолчани веруваат дека можат да одиграат многу подобро и да ја демантираат ракометната јавност која имаше многу критики за нивните изданија. На денешната средба со новинарите пред дуелот против Кил, в среда попладне, зборуваше тренерот Јовиќ и ракометарите Борзаш и Кузманоски.

Повеќе...

Алкалоид - Еурофарм Пелистер 2 42-29 (23-15)

Втор пораз во три натпревари за ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 во групата А на Суперлигата. Поуспешен од тимот на Михаил Петровски беше вицешампионот Алкалоид, една од двете екипи со максимален број на бодови во оваа група. Еурофарм Пелистер 2 кратко му парираше на домашниот тим и брзо стана јасно дека бодовите ќе останат во Скопје. На крајот, убедливи 42-29 за Алкалоид. Џонов и Митев постигнаа по седум погодоци како најефикасни на натпреварот. Кај Еурофарм Пелистер 2 прво име беше Петар Маркоски, кој беше автор на шест погодоци.

Повеќе...

Голден Арт – Еурофарм Пелистер 21-38 (10-17)

Македонскиот првак, Еурофарм Пелистер немаше проблеми и оствари победа над Голден Арт од 38-21 во средбата од 3.коло во Суперлигата. Битолчано вчера лесно го надиграа Мулти Есенс, додека пак денеа се справија со Голден Арт во дуел во кој го надиграа ривалот во првото и второто полувреме.

Повеќе...

Актуелниот шампион на Македонија, Пелистер го осѕвари првиот триумф на официјален натпревар оваа сезона откако денеска го совлада Мулти Есенс со 40-22. Победникот беше најавен уште во почетните минути, а на паузата битолскиот состав водеше со 20:11. Слична беше сликата на теренот и во вториот дел, па затоа и вторите триесет минути завршија со идентичен резултат.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723