Повеќе...

Со тринаесет победи во четиринаесет натпревари во групата Б на Суперлигата, пет од можните дванаесет бода по шест натпревари во Европската лига и освоен Суперкуп на Македонија, ракометарите на Еурофарм Пелистер ја завршија полусезоната.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер – Пролет 37-25 (17-18)

Еурофарм Пелистер ја оправда фаворитската улога против Тинекс Пролет со 37-25 во рамките од 14. коло одгрупата Б на македонската Суперлига. Натпреварот немаше никакво резултатско значење бидејќи Еурофарм секако беше првопласиран, а Тинекс Пролет втор во групата.

Повеќе...

Селекторот на машката сениорска репрезентација Кирил Лазаров го објави списокот на повикани ракометари за собир и настап на претстојното Светско првенствои кое ќе се оддржи во Полска и Шведска во период од 11.01 до 29.01.2023 година. Повикани се ракометарите на Еурофарм Пелистер: Цветан Кузманоски, Ненад Костески, Павле Атанасијевиќ, Жарко Пешевски и Марко Кизиќ и ракометарот на Еурофарм Пелистер 2, Петар Атанасијевиќ.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер претрпе тежок пораз од Бидасоа Ирун пред шпанската публика, но денеска успеа да извлече бод и да се избори за реми во новиот европски предизвик против истиот противник.

Битолскиот тим ремизираше 29-29 во салата „Боро Чурлевски“ и се прикажа во далеку подобро светло од она минатата седмица, иако на крајот мораше да се брани и буквално во последниот напад да го осигура бодот.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер - Бидасоа Ирун 29-29 (17-16)

Во својот шести натпревар сезонаваа во Европската лига составот на Еурофарм Пелистер ремизираше во салата „Боро Чурлевски“ во Битола со 29-29 против Бидасоа Ирун од Шпанија. Избраниците на Ларс Валтер стекнаа убава позитива во текот на првото полувреме кога водеа со 16-12. Но, на крајот можеа и да бидат поразени, бидејќи гостите во финишот имаа 23-26.

Повеќе...

Шпанска Бидасоа Ирун ќе биде последниот противник на Еурофарм Пелистер во евро-куповите во 2022 година. По убедливиот пораз од 32-20 во Баскија, екипата на Ларс Валтер засилено го подготвува можниот реванш во спортската сала „Боро Чурлевски“. Предд соочувањето со Шпанците, утревечер од 20:45 часот, пред новинарите зборуваа тренерот Валтер и крилото Ојлески.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723