Повеќе...

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија (РФМ) беше одржана ждрепката за елиминациското коло во ракометниот Куп на Македонија за оваа сезона. Познати се сите петнаесет двојки, а победниците и бранителот на трофејот Вардар 196 ќе се пласираат во групната фаза.

Повеќе...

Составот на Еурофарм Пелистер во деветтото коло од групата А на Лигата на шампионите ќе се сретне со една од најдобрите, најквалитетните екипи во ова натпреварување, полскиот великан Киелце. На средбата со новинарите пред заминувањето за Полска зборуваа тренерот Бранислав Ангеловски и капитенот Жарко Пешевски.

Повеќе...

Аеродром – Еурофарм Пелистер 2 26-27 (12-13)

Еурофарм Пелистер 2 беше подобар на гостувањето кај Аеродром со 26-27 во последниот натпревар од 12. коло на Суперлигата. Во првото полувреме се водеше голема битка на теренот, а на паузата со водство од еден гол замина гостинскиот тим (13-12). Еурофарм Пелистер 2 заигра подобро во вториот дел и поведе со 13-19, по што Аеродром постојано бркаше негатива и во завршницата стигна до 26-26. Битолскиот тим го врати водството во следната минута (26-28), а Аеродром пропушти шанса да освои бод откако не реализира напад.

Повеќе...

Бутел, воден од поранешниот капитен на Еурофарм Пелистер, Горан Кузманоски сериозно го намачи шампионот, но бодовите сепак заминаа за Битола.

Битолчани добро се намачија да дојдат до победата, со оглед дека во одредени делови од првиот дел беа во негатива, а на полувреме се замина со „егал“ (13-13).

Повеќе...

Отворен е процесот за акредитирање на медиумите и медиумите работници за натпреварот од десеттото коло на групата А на ЕХФ Лигата на шампионите меѓу Еурофарм Пелистер и Загреб (7 декември – 18:45 часот). Процесот за акредитирање важи за печатените медиуми според процедурата за акредитирање на натпреварите на Еурофарм Пелистер сезонава.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер во склоп на својата транспарентна и отворена врска со своите приврзаници ја информира јавноста дека поднесе официјална жалба на арбитражата на француските судии Карим и Рауф Гасми на натпреварот од осмото коло од групата А на Лигата на шампионите против ПИК Сегед.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723