Повеќе...

Момчето кое утрово е пронајдено мртво во водите на Охридското Езеро е ракометниот голман и поранешен член на РК Пелистер, Никола Даниловски.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека постигна согласност за нов договор со ракометарот Мирко Радовиќ. Десното крило на црногорската репрезентација и во сезоната 2021/22 ќе го носи дресот на битолскиот суперлигаш.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер и ППД Загреб нема да го одиграат својот натпревар од шестото коло на групата А на СЕХА Гаспром лигата ниту во вториот закажан термин.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 12. коло

Охрид – Еурофарм Пелистер 2 24-21 (13-9)

Охрид им се врати на победите во плејофот од Супер лигата, совладувајќи го Еурофарм Пелистер 2 24-21 (13-9), во дуелот од 12. коло. Охриѓани не го започнаа најдобро натпреварот, а гостите максимално го искористија се тоа, поведувајќи со 4-1, после осум минути игра. Избраниците на Раде Стојановиќ се консолидираа и почнаа да играат на потребното ниво. Плодот од добрата игра стигна во втората половина од првото полувреме. Охридските ракометари со серија од 4-0 дојдоа до плус два 8-6. Наскоро, Охрид достигна и три погодоци 10-7, а со гол повеќе во финишот обезбедија плус четири на одморот.

Повеќе...

Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – 12. коло

Еурофарм Пелистер – Металург 34-24 (18-10)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер одиграа добар натпревар во 12. коло од Супер лигата и на домашен терен забележаа лесна и убедлива победа против составот на Металург со 34-24. Дуелот започна израмнето, но Периќ и Танкоски ги презедоа работите во свои раце и Еурофарм Пелистер се одлепи на +3. Клучниот момент настани околу 20-тата минута кога одбраната на Бабиќ донесе серија 5-0 и во 28. минута Еурофарм Пелистер поведе со +9. По 18-10 на полувреме, вториот дел беше само формалност и екипата на Бабиќ лесно славеше со 34-24, за деветта последователна победа во плеј-офот.

Повеќе...

Селекторот на сениорската машка ракометна репрезентација, Кирил Лазаров денес го објави поширокиот список на Б репрезентација за претстојните пријателски натпревари со репрезентацијата на Србија закажани на 19 и 20 јуни 2021 година во Ниш.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723