Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека ракометарот Мирко Радовиќ го потпиша најавениот договор со клубот и се обврза на соработка за следната сезона 2021/22. Радовиќ веќе две и пол сезони настапува во Битола, а дојде од црногорскиот шампион Ловќен.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека ги продолжи договорите со ракометарите Гоце Ојлески и Никола Маркоски. Двајцата се обврзаа на верност на уште една сезона и според новиот договор ќе останат во Битола најмалку до јуни 2022 година.

Повеќе...

По одигрувањето на бараж натпреварот меѓу Радовиш и Шампион, познати се сите учесници во следниот шампионат на Македонија. Во Суперлигата ќе играат пак дванаесет есекипи: Еурофарм Пелистер, Еурофарм Пелистер 2, Вардар 1961. Металург, Бутел Скопје, Охрид, Струга, Скопје, Тиквеш, Прилеп, Радовиш и Пролет.

Повеќе...

Ракометната федерација на Македонија одлучи по турнирски систем да се одиграат сите натпревари од младинските шампионати на Македонија.

Групните натпревари во младинска конкуренција и во машка и во женска конкуренција се планирани за периодите од 12-15 јуни, а завршниот турнирот на 16-17 јуни. Кај кадетите групите ќе се играат од 18-20 јуни, а завршниот турнир на 23 и 24 јуни. Пионерите се последни, со групна фаза од 26 до 28 јуни, а „фајнал-фор“ турнир на 30 јуни и 1 јули.

Повеќе...

Селекторот на сениорската машка ракометна репрезентација, Кирил Лазаров го скрати списокот на ракометари на Б репрезентација за пријателски натпревари со Србија закажани на 19 и 20 јуни. Повикани се ракометарите на Еурофарм Пелистер: Цветан Кузманоски, Дејан Кукуловски и Ненад Костески и Иван Димитровски, Никола Стоилевски и Павле Атанасијевиќ од Еурофарм Пелистер 2.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека постигна согласност за продолжување на договорот со ракометарот Елмир Граџан за уште една сезона. Интернационалецот од Босна и Херцеговина ќе го носи дресот на нашиот клуб и во сезоната 2021/22.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723