Повеќе...

Еурофарм Пелистер ја продолжи серијата победи во Суперлигата и славеше на гостувањето против Мулти Есенс со 26-36. Шампионот слично како и на првиот дуел со истиот ривал, не виде мака да стигне до бодовите против новиот суперлигаш, а тренерот Ангеловски имаше можност да им даде шанса и на оние ракометари кои немаат преголема минтуажа во Лигата на шампионите. Слободен викенд добива Лесјак, Васиљев, Кисум, Радивојевиќ, Сери...

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаја пораз во Лигата на шампионите, откако вечерва загубија од полскиот претставеник Киелце (21:24).
Битолчани имаа многу лош старт и до крајот на полувремето стигнаа до само осум постигнати голови, во ситуација кога на паузата Киелце замина со предност од шест гола.

Повеќе...

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го објави списокот на повикани ракометари за собир на претстојната ЕХФ недела. Во рамки на ЕХФ неделата, сениорската селекција на Македонија ќе одигра подготвителни натпревари со репрзентацијата на Грција. Од тимот на Еурофарм Пелистер повикани се: Марко Кизиќ, Емилијан Ѓорговски, Петар Атанасијевиќ, Цветан Кузманоски, Ненад и Жарко Пешевски. На листата на резерви се наоѓа Павле Атанасијевиќ од Еурофарм Пелистер и Мирче Калајџиески од Еурофарм Пелистер 2.

Повеќе...

По консултацијата со носителите на ТВ правата, познати се термините и саатниците за последните четири натпревари од групната фаза на Лигата на шампионите.

Пелистерци во февруари ќе одиграаат три средби, а во март следи последниот дуел против Колштад.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека досегашниот тим менаџер на екипата Звонко Шундовски од морални причини се повлекува од клупата на нашиот клуб. Управата на клубот одлучи да го разреши од прв тренер на екипата и Александар Јовиќ.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 29-25 (18-11)

Еурофарм Пелистер со 29-25 го доби денешното дерби против Вардар 1961, но пропушти шанса за поубедлива победа и сигурно прво место во групата Б на Суперлигата. Битолскиот тим водеше во текот на целиот натпревар, во текот на второто полувреме имаа предност и од девет голови разлика, но на крајот не успеаа да дојдат до посакуваниот резултат.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723