Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер го започнува процесот на акредитирање на медиуми и медиумски работници за натпреварот од шестото на групата Д на ЕХФ Лига Европа меѓу Еурофарм Пелистер и Бидасоа Ирун (13 декември)

Повеќе...

По големата победа во Дизелдорф против Мотор, Еурофарм Пелистер изби на делба на третото и четвртото место во групата Д во Европската лига. Пибедата од 30-33 нуди многу помирна атмосфера во соблекувалната пред двата натпревари против Бидасоа Ирун.

Повеќе...

Мотор Запорожје - Еурофарм Пелистер 30-33 (16-18)

Во рамките од четвртото коло во ЕХФ Европската лига составот на Еурофарм Пелистер со 30-33 го совлада Мотор Запорожје. Овој натпревар поради руската агресија врз Украина се играше во германскиот град Диселдорф и во кој славеше македонскиот вицешампион.

Повеќе...

Скопје – Еурофарм Пелистер 2 23-28 (12-14)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 го победија составот на Скопје со 23-28 (12-14) и го потврдија местото во суперлигашкиот плеј-оф, каде ќе играат трета сезона по ред. Младите битолчани се помачија со жилавниот домаќин и во вториот дел го скршија неговиот отпор. Кукуловски и Петар Атанасијевиќ во вториот дел ги разрешија дилемите и го спуштија домашниот тим, кој одигра достоинствен натпревар.

Повеќе...

Со авионски лет од Солун за Дизелдорф, ракометарите на Еурофарм Пелистер утре ќе заминат на четвртиот европски натпревар оваа сезона. Украински Мотор своите натпревари како домаќин ги игра во Германија и ќе го пречека македонскиот претставник во вторник од 18:45 часот.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер – Јуниор Кисела Вода 38-20 (19-11)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер вечерва беа подобри од Јуниор Кисела Вода со 38-20 за единаесетта победа во групата Б на македонската Суперлига. Избраниците на Ларс Валтер го засилија ритамот во второто полувреме, додека Јуниор продолжи со грешките во нападот, но и лошата одбрана, па така Пелистер запиша триумф од 38-20. Шанса добија сите ракометари, а мала минутажа имаше Танкоски, кој одигра шеесет минути против Фуксе Берлин. Заради повреда повторно не настапија Суси, Хосни и Велковски.

sponzori 22 23

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723