Повеќе...

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија беше извршена ждрепката за новата сезона во Суперлигата.

Од оваа сезона нема да имаме тимови кои се приклучуваат од разигрувањето, односно сите клубови ќе мора да настапуваат во шампионатот од почеток до крај. Ова значи дека Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер ќе имаат обврски на домашно тло. Ждрепката сакаше во првото коло да се соочат двете битолски екипи, Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2.

Повеќе...

В петок напладне, во просториите на Ракометната федерација на Македонија ќе биде извршено извлекување на натпреварувачки броеви на екипите за сезона 2021/22 за машката Суперлига. Битола и сезонава ќе биде репрезентирана од два клуба: Еурофарм Пелистер и Еурофарм Пелистер 2.

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер ја информира јавноста дека египетскиот клуб Замалек од Каиро ја откупи клаузулата од договорот на Карим Хендави, кој имаше потпишана соработка со нашиот клуб до јуни 2022 година. Хендави во февруари годинава дојде во Еурофарм Пелистер и настапи во вториот дел од сезоната 2021/22. Клубот е исклучително благодарен на професионалец како Хендави и му посакува многу успех во понатамошниот тек на кариерата. Благодарност и до клубот Замалек за професионалниот пристап при откупот на договорот.

Повеќе...

Европската ракометна федерација (EХФ) објави листа од единаесет екипи кои ќе бидат дел од групната фаза во Лига Европа 2021/22. Македонија има едно загарантирано место во групната фаза, а тоа ќе го заземе Еурофарм Пелистер.

Повеќе...

Македонскиот вицешампион Еурофарм Пелистер ќе ја претставува Македонија во групната фаза на Лига Европа за сезоната 2021/22. Со оглед на почетната позиција и акумулираниот рејтинг, битолскиот клуб ќе се најде во групната фаза на натпреварувањето и првите официјални натпревари ќе ги одигра во октомври годинава.

Повеќе...

Селекторот на машката младинска репрезентација, Кирил Лазаров го објави список на ракометари повикани за собирот на младинска машка М19 репрезентација за припремите за претстојниот М19 ЕХФ шампионат во Скопје.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723