Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се поразени во стартниот натпревар од новата сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ. Домашниот тим немаше сили да се спротистави на фаворизираниот гостински тим на Колштад и загуби на дуелот во Битола со 22-31.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер - Колштад 22-31 (10-16)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер имаа враќање со пораз во европската елита, откако Колштад убедливо славеше во Битола со 22-31 во првото коло во Лигата на шампиони. Норвешкиот супер тим беше преголем залак за македонскиот првак, кој ќе мора да се подобрува ако сака позитивни резултати во најсилното ракометно натпреварување на Стариот континент.

Повеќе...

Ракометниот шампион на Македонија Еурофарм Пелистер в понеделник во 14 часот напладне започнува со продажба на поединечните билети за првиот натпревар од Лигата на шампионите за сезоната 2023/24 против норвешкиот Колштад. Се бара билет повеќе, интересот е голем, а ракометарите и стручниот штаб во мир го подготвуваат дуелот со норвешкиот шампион. Тренерот Јовиќ и капитенот Пешевски ги повикаа фановите за дебито на овој тим во овој формат во Лигата на шампионите.

Повеќе...

Тиквеш - Еурофарм Пелистер 2 28-26 (14-10)

Реновираниот тим на Еурофарм Пелистер 2 со пораз ја отвори новата сезона во групата А на Суперлигата, Момците на Михаил Петровски загубија од Тиквеш во „салата „Јасмин“ во Кавадарци со 28-26.

Повеќе...

Со натпреварот помеѓу македонскиот првак, ракометниот клуб Еурофарм Пелистер и норвешкиот Колстад, во среда, спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола, ги отвора вратите за натпреварите од Лигата на шампионите. Општина Битола, ги заврши потребните инфраструктурни активности, согласно пропишаните европски стандарди. Градоначалникот на општина Битола, Тони Коњановски, посака многу среќа и нови успеси за македонскиот, битолскиот клуб РК Еурофарм Пелистер:

Повеќе...

Салата „Боро Чурлевски“ во Битола е во ново руво за новата сезона. Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер наскоро ќе дебитира во Лигата на шампионите, а првите минути пред битолската публика ќе ги одиграат Домен Тајник и Богдан Радивојевиќ.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723