Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Работник загубија од Охрид со 28-23 (11-13) во првиот меч од плеј-офот на ракометниот шампионат на Македонија. Добриот почеток на натпреварот им донесе предност од три погодоци на охриѓани (6-3) на семафорот. Но, гостинските ракометари со серија 4-1 израмнија на 7-7 и наговестија целосен пресврт. До крајот на првиот дел битолчани поведоа и со три голови (11-8), а на одмор замина со два погодоци позитива.

Повеќе...

Андреј Хапал и Еурофарм Работник привремено ја прекинаа соработката на само еден ден до почетокот на плеј-офот во македонската Суперлига. Ракометарот има постоечки договор и ќе се врати во Белорусија да ја лекува повредата, па штом се врати во Македонија ќе се утврди можноста да настапува за бтолскиот клуб.

Повеќе...

На конференцијата на клубови од машката Суперлига што се одржа во просториите на РФМ, извлечени беа натпреварувачките броеви на екипите учесници во плеј-оф и плеј-аут натпреварувањата, по што беа одредени и распоредите и календарите до крајот на сезоната. Еве го комплетниот распоред на сите десет кола:

Повеќе...

Во првиот натпревар од 18. коло на Суперлига, Еурофарм Работник го победи Работнички со 31-26 (17-11). Со оваа победа екипата на Андон Бошковски ќе го заврши првиот дел од сезоната на третото место.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Работник славе на гостувањето во Скопје кај Вардар Јуниор со 23-31 (9-15) во последниот натпревар од 17. коло во македонската ракометна Суперлига, екипата

Повеќе...

Еурофарм Работник ја забележа втората пролетна победа во Суперлигата. Попладнево во салата на Гимназијата „Јосип Броз Тито“ тимот на Андон Бошковски го побди на Радовиш со 36-25 (15-10). Домаќините во текот на целиот натпревар водеа и со рутина го приведоа натпреварот кон крај.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723