Повеќе...

По добрата игра против Спортинг Лисабон, Еурофарм Работник отпатува со амбиција да победи на гостувањето кај Савехов кој по квалитет е значително послаб тим од португалскиот. Работите се одвиваа одлично на почетокот, битолчани доминираа во првиот дел и по 30 минути игра имаа водство од 10-15.

Повеќе...

Почитувани претставници на медиумите, ве покануваме на прес-конференција која ќе се одржи  в петок 20 септември во 12:00 во прес салата на спортската сала „Боро Чурлевски“.

Повеќе...

Европската ракометна федерација ги делегираше австриските судии Денис Болиќ и Кристов Хурич за натпреварот од второто коло на Лигата на шампионите меѓу шведски Савехоф и нашиот Еурофарм Работник. Делегат на ЕХФ ќе биде Пер Молтен Содал од Норвешка.

Повеќе...

Дебито во Лигата на шампионите за Еурофарм Работник мина во знакот на драматично надигрување со португалскиот Спортинг. На крајот гостите извојуваа победа од 29-30, а битолчани жалат што не откинаа барем бод. На прес-конференцијата зборуваа тренерот Стевче Алушовски и хрватскиот интернационалец Ловро Јотиќ.

Повеќе...

Еурофарм Работник остана без бодови на своето деби во Лигата на шампионите иако заслужи барем бод за големата борбеност во текот на сите 60 минути. Финалните 29-30 против Спортинг фрлаат дамка на прекрасното неделно попладне во Битола, каде љубителите на ракометот видоа натпревар од Лигата на шампионите по 14 години.

Повеќе...

За првпат во историјата Еурофарм Работник ќе игра натпревар од Лигата на шампионите. В недела против Спортинг, екипата на Стевче Алушовски ќе го врати елитниот ракомет од најсилното европско клупско натпреварување во Битола по 13 години.

На денешната прес-конференција во Битола зборуваа тренерот Стевче Алушовски и капитенот Гоце Ојлески.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723