Повеќе...

Стручниот штаб и тренерот на машката кадетска репрезентација генерација 2006 година и помлади, Наум Танески, го објави списокот на повикани ракометари за претстојните пријателски натпревари со репрезентациите на Словенија и Австрија во рамки на ЕХФ неделата. Меѓу повиканите се и двајца ракометари на Еурофарм Пелистер 2, Иван Младенов и Марко Димовски.

Повеќе...

Стручниот штаб на машката младинска репрезентација, на чело со Радослав Стојановиќ го објавија списокот на повикани ракометари за претстојните пријателски натпревари. Во рамките на ЕХФ неделата младинската селекција на Македонија ќе одигра пријателски средби против селекцијата на Словенија. Натпреварите ќе се оддиграат во Словенија во градот Зрече.

Повеќе...

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров денес го објави скратениот список на повикани ракометари за собир за претстојниот бараж натпревар против репрезентацијата на Фарски Острови за пласман на Светското првенство во јануари 2025 година.

Повеќе...

Првакот Еурофарм Пелистер со ефикасно издание славеше над Пролет со 27-36 (13-15) во 11. плеј-оф рунда во Суперлигата. „Зелено-белите“ имаа проблеми да се наметнат во првото полувреме и првиот дел го завршија со предност од +2. Сепак, во продолжението избраниците на Бранислав Ангеловски покажаа зошто се шампиони и први фаворити за трофејот и дојдоа до убедлив триумф, триумф број десет во оваа фаза на шампионатот.

Повеќе...

Екипата на Еурофарм Пелистер 2 направи голем чекор напред кон опстанокот во суперлигашкото друштво со домашна победа над Мулти Есенс (29-21) во важен дуел кој се одигра во салата „Боро Чурлевски“ во Битола, Уште од стартот на мечот домашната екипа наметна свое темпо и гостинот од Скопје цело време беше во негатива. Беше 4-0 на почетокот од дуелот во Битола, потоа и 10-6, висок плус кој остана и до полувремето (15-10).

Повеќе...

РК Еурофарм Пелистер е изненаден од неочекуваната промена на термините на полуфиналните натпревари од завршницата на Купот на Македонија во ракомет. За првпат во повеќе од три децении завршница на Купот на Македонија во ракомет се случува промена на веќе регуларно извлечени термини за одигрување на натпревар (извлекувањето беше јавно). Со ваквата одлука се нарушува регуларноста на натпреварувањето и се прави непријатен исклучок каков што не е регистриран никаде во светот кога е овој тип на натпревари во прашање.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723