Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 забележаа витална победа во борбата за опстанок во лигата и го совладаа соседниот Прилеп со 32-21 (15-12). Екипата на Михаил Петровски водеше од првата до последната минута и победата во ниту еден момент не беше доведена во прашање.

Повеќе...

Актуелниот шампион Еурофарм Пелистер направи голем исчекор кон одбрана на титулата во домашното првенство, откако денеска мина триумфално во Автокоманда кај тимот на Алкалоид. Седмото коло во плеј-офот донесе голема пресметка меѓу два посебно разиграни тимови во домашното првенство, но иако се очекуваше тврд и неизвесен натпревар, на крајот видовме голема победа на гостите изразена со десет голови разлика.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 остварија важна победа во трката за опстанок во Суперлигата, откако денеска на гостувањето во Скопје против Голден Арт славеа со 21-26 (9-13). Со оваа победа тимот на Михаил Петровски е близу до останување во елитата, а Голден Арт ќе мора до крај да се бори за својата позиција во елитното друштво.

Повеќе...

Екипата на Еурофарм Пелистер останува перфектна и по шест кола во плејофот во Суперлигата, поточно го задржа својот 100 процентен учинок и по средбата со Струга која ја реализираше со резултат 34-23.

Повеќе...

Ракометната федерација одлучи домаќин на завршните турнири во националниот Куп во машка и во женска конкуренција да се одржи во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во периодот од 17 до 19 мај.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер обезбеди место на Ф4 турнирот во македонскиот ракометен Куп. Екипата на Бранислав Ангеловски извојува победа во двата натпревари, наутро против Куманово и во вечерниот термин против Охрид. Актуелниот македонски првак на хартија имаше најтешка група и денеска играше директен дуел со Охрид за пласман меѓу четирите најдобри, а гостите од Битола го совладаа домаќинот на турнирот со 25-32.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723