Повеќе...

Еурофарм Пелистер побара „вајлд-карта“ за Лигата на шампионите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) потврди дека македонскиот шампион Еурофарм Пелистер побарал „вајлд-карта“ за место во Лигата на шампионите, а за седумте специјални покани конкурираат 12 клубови.

Повеќе...

Еурофарм Пелистер 2 не успеа да победи во баражот против Радовиш за опстанок во Суперлигата и покрај тоа што имаше големи шанси и беше фаворит на оваа средба. Битолчани беа совладани во драматична завршница и од следната сезона се селат во Првата лига.

Повеќе...

Фондацијата „Марко Божиновски“ која го носи името на прерано починатиот македонски ракометар во периодот од 14 до 16 јуни ќе го организира третото издание на Меморијалниот турнир за ракометари до 18 години.

Повеќе...

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 загубија од Радовиш со 26-27 во бараж средбата за место во Суперлигата и следната сезона ќе играат во понизок ранг.

Голема борба и драма донесе соочувањето во Автокоманда, соочување кое беше решено со погодок по истекот на времето. Имено Радовиш доби последна шанса да го реши мечот во регуларниот дел, поточно остана само уште слободниот удар кој го изведе искусниот Здравко Постолов, удар кој заврши во мрежата на „зелено-белите“ за победа од 27-26 (9-14)

Повеќе...

Од 14 до 16 јуни 2024 година ќе се одржи третиот по ред меморијален турнир „Марко Божиновски 9“ посветен на прерано починатиот Марко, кој ненадејно почина во сон од ненадеен срцев застој. Младата екипа на Еурофарм Пелистер ќе земе учество на турнирот, заедно со Вардар 1961, Алкалоид, Бутел Скопје, Морнар од Црна Гора, Војводина од Србија, Конјух од БиХ и унгарскиот СЗКЦ.

Повеќе...

Македонската машка младинска репрезентација ќе биде дел од Европското првенство, кое ќе се одржи во Словенија во период од 10 до 21 јули 2024 година. На дефинитиввниот список на селекторот Радомир Стојановиќ се наоѓаат и ракометарите на Еурофарм Пелистер 2, Ненад Белистојановски, Мирче Калајџиевски и Самоил Ристевски.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723