b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_05_441181467_784721010456367_2866961627971916237_n.jpg

Капитенот на Еурофарм Пелистер, Филип Кузмановски е прогласен за најкорисен играч на завршниот турнир од Купот на Македонија и покрај тоа што неговиот тим загуби во финалето.

Репрезентативецот одигра одлично и против Тиквеш и против Алкалоид, но не успеа да го однесе својот тим до трофејот. Голема конкуренција имаше во Жарко Пешевски кој беше најефикасен во финалето со седум гола.

Најдобар голман е 19-годишниот член на Алкалоид, Иван Галевски, додека најдобар стрелец е Богдан Радивојевиќ од Пелистер.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723