b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_10_mite_karaivaniv.jpg

Работнички - Еурофарм Работник 18-39 (8-17)

Битолски Еурофарм Работник го совлада Работнички со 18-39, во првиот натпревар од 9. коло во Супер лигата.

Откако Еурофарм лошо започна, брзо израмни на 4-4, тргна битолската серија. До полувремето со серија од 5:0 предноста се зголеми на +9.

Победата не беше доведена во прашање во ниту еден момент со оглед на огромната разлика во квалитет. Во салата „Младост“ во Битола присутните гледачи имаа прилика да гледаат допадлив ракомет со многу голови и атрактивни потези. Со победата, битолската екипа го потврди второто место на табелата и сега заостанува зад екипата на Охрид само еден бод.

Од друга страна, Работнички уште не знае за победа или реми во новата сезона и од двет натпревари запиша исто толку порази.

Левото крило од Португалија Серхио Барош се исткна со 10 голови, Мајнов и Адли дадоа по 5, а Чутура 2. Во поразениот состав на Работнички, најдобар беше Дарио Симоноски со 5 голови.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723