b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_golden_pel.jpg

Голден Арт – Еурофарм Пелистер 18-31 (7-12)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер ја запишаа осмата победа во шампионатот, откако во вториот натпревар од деветтото коло во Скопје го надигра Голден Арт со 18-31 (7-12). Иако играа без Кизиќ, Велковски и Хосни битолчани сепак беа пресилни за новиот суперлигаш.

Во првите дванаесет минути екипата на Валтер не прими гол и го трасира патот до победата. Лесјак се разбрани, а со одличен финиш на полувреме се замина со +5. Вториот дел започна со серија 3-0 на битолчани и предноста брзо стана двоцифрена. Лесно и без многу напор Еурофарм Пелистер извојува победа од 18-31.

Ракомет
Суперлига
Група Б
Деветто коло:

Голден Арт – Еурофарм Пелистер 18-31 (7-12)

Спортска сала „Јане Сандански“ - Скопје
Гледачи: 100
Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески

Голден Арт:
Даскаловски, Виларов, Трајковски 4, Даев 2, Гучески 1, Шилегов 3, Јанковски, Рајатовски 2, Миланов 2, Павличковски, Илиев, Мандиќ, Милошески 2, Гошевски 1, Дрпљанин, Гајиќ 1
Седмерци: 5/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Ристевски, Ојлески 5, Кузманоски 2, Радовиќ, Танкоски 2, Костески 7, Дејвис, Кукоски, Ѓорговски, Васиљев, Суси 1, Пешевски 5, Сери 2, Хенеберг 3, Пав. Атанасијевиќ 4
Седмерци: 6/3
Исклучувања: 8 минути

Во следното коло Еурофарм Пелистер го игра градското дерби против Еурофарм Пелистер 2.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723