b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_06_bvcxz.jpg

Со интерна манифестација, посветена на акционерите, спонзорите и пријателите на клубот, шампионот на Македонија, РК Еурофарм Пелистер ја заврши сезоната 2023/24. На церемонијата, одржана во Голд Фелициа, присутни беа сите чинители на успешната сезона. Клубот го анализираше постигнатото, се обратија претседателот Зоран Стерјев, спортскиот директор Звонко Шундовски, тренерот Бранислав Ангеловски и капитенот Филип Кузмановски. Со пригодни подароци беа испратени ракометарите кои заминуваат од клубот на истек на договорот. Следната ваква средба закажана е за крајот на август, при претставувањето на екипата за сезоната 2024/25.

Бранислав Ангеловски

Подготовките за новата сезона ќе ги започнеме на 24 јули, дефиниран ни е планот на припреми и турнирите на кои што ќе играме. Немаме потврда во кое европско натпреварување ќе настапуваме, па потоа ќе перфекционираме. Сакам да ја потенцирам професионалноста на нашиот организационен тим, претседателот и спонзорите. Со ваква обединетост верувам дека следната сезона ќе се радуваме на три титули. Не се криеме, ги сакаме сите домашни титули и првпат во историјата на нашиот клуб да врземе три шампионски титули по ред.

Звонко Шундовски

Конструираме посилен Еурофарм Пелистер за следната сезона. Веќе го имаме ростерот спремен околу 80-90% и во следните денови ќе ги објавиме нашите следни чекори. Можам да потврдам дека доаѓаат два искусни голмани, репрезентативци на своите земји, Никола Митревски и Филип Ивиќ. Ќе продолжиме договори со важни ракометари во ростерот од оваа земја и наскоро ќе објавиме кои се нашите нови членови на позициите кружен напаѓач и десен бек.

Сакам да ги поздравам и навивачите, наскоро ќе очекуваат промени и во изгледот на дресот. Брендот остамнува ист, но зелениот и синиот дрес ќе претрпат нов дизајн. Се надевам дека тоа на нашата армија навивачи ќе им се допадне.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723