b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_04_denisss.jpg

Од натпреврарите до крајот на сезоната, овој денеска против Тиквеш требаше да биде претпоследна голема закана за Еурофарм Пелистер, но ракометарите на домашниот тим запишаа убедлива победа и покажаа дека се цврсто решени да ја одбранат титулата.

Еурофарм Пелистер диктираше уште во првото полувреме и на пауза замина со предност од 18:14, но во вторите 40 минути разликата почна да расте и истата стана двоцифрена. Фаворитот на крајот славеше со 35-25 и запиша уште една важна победа во Суперлигата, па сега е чекор поблиску до титулата која сите ја посакуваат. Најефикасен играч на натпреварот беше Богдан Радивојевиќ кој даде седум гола, а кај гостите се истакна Срѓан Мијатовиќ со пет.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-оф
12. коло:

Еурофарм Пелистер - Тиквеш 35-25 (18-14)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 1.500
Судии: Ненад Николоски и Исмаил Металари

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан, Д. Манасков 1, Цехте 4, Кузманоски 1, Тајник 2, Борзаш 1, Танкоски, Радивојевиќ 7, Кузмановски 4, Пеетровиќ 1, Пет. Атанасијевиќ 2, Ѓорговски 2, Васиљев 5, Пешевски 4, Пав. Атанасијевиќ 1
Седмерци: 6/4
Исклучувања: 8 минути

Тиквеш:
Гемаљевиќ, Велков, Анастасовски 3, Мијатовиќ 5, Темелковски 1, Соколов, Стефановиќ 2, Гачевиќ 3, Лазов, М. Манасков 2, Окардов, Шулески 1, Коцев 2, Симиќ 2, Мајиќ 4, Даневски
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минути

Во следното 13. колом на 26 мај, Еурофарм Пелистер гостува кај Струга.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723