b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_04_pl2kum.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 го претрпеа третиот пораз во плеј-аутот на Суперлигата. Момците на Михаил Петровски во салата „Перо Наков“ во Куманово со 29-23, откако домаќинот водеше во текот на сите шеесет минути Кумановчани имаа одлично прво полувреме по кое водеа 14-9 и по кое беше полесно да се чекори кон победата. Главниот збор над ривалот од Битола го имаа странските ракометари кои заедно комбинираа вкупно 20 гола.

Најдобар стрелец на мечот беше Огњен Радојиќиќ со осум гола, а го следеше Алекса Радичевиќ кој даде шест гола, исто колку и Наум Костов. Кај младите битолчани најистакнат беше Алем Хаџиќ со пет реализации.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-аут
Деветто коло:

Куманово - Еурофарм Пелистер 2 29-23 (14-9)

Спортска сала „Перо Наков“ - Куманово
Гледачи: 500
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски

Куманово:
Кимевски, Радојиќиќ 8, Димитров, Костов 6, Д. Цветковски, Бошковски, Тасевски, Миладиновски 1, Б: Цветковски, Благојевиќ 1, Гамзардија 2, Радичевиќ 6, Симоноски, Атанасовски 2, Михајловиќ, Стевовиќ 3
Седмерци: 5/5
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Печурица, Младенов, Штаковски, Маркоски 3 Талевски 2, Мирчески 2, Димовски, Димитровски 3, Калајџиовски 3, Пецаковски, Гичев, Ивановски 1, Белистојановски 1, Мијушковиќ 3, Хаџиќ 5
Седмерци: 6/5
Исклучувања: 12 минути

Во следното десетто коло Еурофарм Пелистер 2 го пречекува тимот на Вардар Неготино.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723