b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_03_rakomet-ls-kolstad-eurofarm-pelister-2.jpg

Еурофарм Пелистер ја изврши својата последна задачаво Лигата на шампионите со гостување во Норвешка кај Колштад. Стручниот штаб, предводен од тренерот Бранислав Ангеловски, реши да замине во Трондхајм со подмладен состав и без дел од носителите на тимот, а тоа беше добра увертира за нов неуспех во Европа.

Колштад се одлепи доста рано и поведе со 9-3, а тоа им овозможи на домаќините да ги контролираат случувањата на теренот и на пауза да заминат со предност од 17-13. Разликата од четири гола се одржуваше во првата фаза од второто полувреме, но потоа Колштад повторно направија серија со три гола во низа и замна на 28-21, што автоматски значеше дека мечот е завршен. Колштад на крајот победи со 34-27 и со петта победа се прости од Лигата на шампиони.

Одлична партија во дресот на македонскиот првак одигра Урош Борзаш и даде 11 погодоци, додека по трипати реализираа Кузманоски, Танкоски и Ѓорговски. Најефикасен во победничкиот табор беше Симен Улстад Лисе со 11 погодоци, додека осум даде Гудјонсен.

Ракомет
Лига на шампионите 2023/24
А група - 14. коло:

Колдштад - Еурофарм Пелистер 34-27 (17-13)

Спортска сала во Трондхајм. Гледачи: 2.000
Судии: Мазеика и Гателис (Литванијај)

Колдштад:
Рисмарк, Ибсен, Лисе 11, Гудјонсен 8, Стерблом 5, Сагосен 4, Алберг 4, Ек Ага 1, Гулеруд 1, Халд, Ранинг, Бјоркаш, Болесен, Сагард, Хернес, Јонсен
Седмерци: 4/4
Исклучувања: /

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Борзаш 11, Кузмановвски 3, Танкоски 3, Ѓорговски 3, Тајник 2, Сери 2, Петровиќ 1, Павле Атанасијевиќ 1, Петар Атанасијевиќ 1, Пиечковски, Костески
Седмерци: 4/2
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер ја заврши сезоната во Лигата на шампионите на последното место во групата А, без освоен бод.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723