b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_02_fitilo_so_selanite.jpg

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 27-21 (10-10)

Актуелниот шампион на Македонија, Еурофарм Пелистер го доби дербито против Вардар 1961 со 27-21 во првиот меч од вториот дел од сезоната во ракометната Суперлига.

Првиот дел беше крајно неизвесен, Вардар 1961 најчесто водеше, но Пелистер враќаше, на одморот се замина со нерешени 10-10. Во второто полувреме при водство на Вардар од 12-11, гостите застанаа, а Пелистер имаше свое шоу, направи серија од 8-1 и поведе со 19-14. До крајот на мечот битолскиот тим влезе во мирен и рутински финиш стигнувајќи до конечни 27-21.

Најдобар во победничкиот тим беше Филип Кузмановски со осум голови, додека Матија Николиќ постигна пет погодоци за Вардар.

Суперлига 2023/24
Плеј-оф - Прво коло

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 27-21 (10-10)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 4.000
Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов
Делегати: Марјан Начевски и Ацо Николовски

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Цехте 4, Кузманоски 2, Тајник 7, Борзаш 2, Танкоски, Радивојевиќ 2, Кузмановски 8, Костески, Гедбан, Петровиќ, Петар Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев 1, Пешевски 1, Павле Атанасијевиќ
Седмерци: 5/3
Исклучувања: 10 минути

Вардар 1961: Томовски, Јагуриноски 3, Стоилов, Аларов, Георгиевски 2, Карапалески 1, Ансер, Бакар 1, Лазаревски 4, Срдановиќ 3, Николиќ 5, Петриќ, Ѓукиќ 1, Мело, Мишевски 1, Гогов
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 8 минути

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723