b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_11_eurofarm_pelister_-_safhausen_51.jpg

Еурофарм Пелистер освои еден бод во домашниот дуел против Кадетен Шафхаузен, иако во првото полувреме водеше и со седум голови разлика. Десното крило, стружанецот Ненад Костески смета долгата пауза без тренинзи поради проблемите со коронавирусот оставила траги врз неговите соиграчи.

„Имавме одлично прво полуврме, шест разлика. Имавме голем пад во играта во вториот дел. Мислам дека на нас влијаеше и фактот дека имавме доста заразени ракометари со ковид-19. Немавме доволно време да се подготвиме. Навистина ми е жал што испуштивме цел плен и мислам дека заслуживме да победиме“, смета Костески.

По два одиграни натпревари во групата Д на Лига Европа, Еурофарм Пелистер има еден пораз и едно реми, а во денешните натпревари гостински победи запишаа Тримо Требње во Унгарија против Татабања и Рајн Некар Левен во Данска против ГОГ Гудме.

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48