b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_euro2rab.jpg

Еурофарм Пелистер 2 - Работнички 35-23 (16-12)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 по стартиот пораз од фаворитот Металург во Скопје, ја забележаа првата победа во новата сезона од Суперлигата, откако во Битола славеа над составот на Работнички со 35-23 (16-12).

Во текот на целиот натпревар екипата на Јовиќ водеше и доминираше. Предноста брзо дојде до 3-4 гола разлика, а клучното одлепување се случи на почетокот на вториот дел кога предноста достигна десет разлика (27-17). Дрогришки, Кузманоски и Петровски нанижаа серија на голови за победа од 35-23.

По силниот отпор на дуелот против Металург, конечно сатисфакција за младите момци на Александар Јовиќ.

Најефикасни во тимот на Еурофарм Пелистер 2 беа Кузманоски со девет и Дрогришки со седум гола, а кај Работнички се истакнаа Ќосевски со шест и Крстевски и Атанасовски со по четири погодоци. Во третото коло в петок, битолчани гостуваат во Богданци, а Работнички го пречекува Прилеп.

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48