b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_eurofarm-pelister-turnir-vo-atina_10_1.jpg

Еурофарм Пелистер дојде до втора победа на турнирот во Атина, кој е во организација на тимот на АЕК откако попладнево беше подобри од Диомидис Аргус со 31-21 (17-11). Во првите 15-20 минути македонскиот тим постојано имаше гол до два предност, но во финишот на полувремето дојде до израз разликата во квалитетот. Грците паднаа во ритамот и тоа беше искористено нод тимот од Битола за да дојде до висока предност и на одмор да замине со 17-11.

eurofarm pelister turnir vo atina 10 2

Во вториот дел предноста постојано се зголемуваше водството и Диомидис во ниту еден момент не се дозволи противникот да се доближи. Со сигурна игра се дојде и до двоцифрена предност која беше зачувана и до крај за конечни 31-21.

Најефикасни во таборот на македонскиот вицешампион беа Периќ со шест и Мандалиниќ, Кушан и Мараш со по четири гола. Во третото коло за победа на турнирот екипата на Бабиќ ќе се бори со АЕК Атина.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48