b_640_480_16777215_00_images_vesti_2020_09_turnir_vo_atina_1.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер забележаа победа со 27-20 против кипарскиот Анортозис Фамагуста на турнирот на АЕК во Атина. Еурофарм Пелистер започна со проблеми, но брзо ги постави работите на свое место. После 16 минути игра битолскиот тим поведе со +2, за веќе во 19. минута избраниците на Жељко Бабиќ да го имаат првото водство од три гола.

На стартот на вториот дел благодарение на одличната одбрана и сигурниот напад, Еурофарм Пелистер се одлепи на пет гола позитива, а со премиерните голови на Граџан и Мараш за првпат стигна до +7. Пелистерци не дозволија противникот да се врати во игра, високото водство го чуваа до крај и извојуваа заслужена победа од 27-20.

Граџан и Ојлески со по четири гола беа најефикасни, а Мандалиниќ и Танкоски постигнаа по три погодоци. Во второто коло, кое на програмата е утре, Еурофарм Пелистер ќе се сретне со грчкиот Диомидис Аргус.

logo rfm

ehfclww2

ehftv

VF420 Web 178x156px DEC

SEHA League

aqua baner

 

2sponzori dolu27112018

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48