b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_10_xsdjfskdjskjdaskdj_live_tweet_xlarge.jpg

Првакот на Белорусија, Мешков Брест му го нанесе вториот пораз во серија на нашиот претставник Еурофарм Работник во СЕХА Гаспром лигата по трите победи на почетокот на сезоната. Белорускиот тим на домашен терен беше убедлив и славеше со 31-22 (19-12).

Мешков Брест направи предност од седум гола во одличното прво полувреме, разлика што тимот на Стевче Алушовски не успеа да ја достигне во второто полувреме.

Гоце Ојлески постигна пет гола за Еурофарм Работник, по четири гола додадоа Велковски, Граѓан и Ѓукиќ, а во победничкиот тим Микита Ваилупау имаше шест гола, а по пет Јурњак и Кулак.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723