b_640_480_16777215_00_images_vesti_2019_09_EUROFARM-METALOPLASTIKA_21.jpg

Eурофарм Работник запиша нова победа во СЕХА лигата, откако вечерва ја совлада Металопластика во Битола со 32-21 (15-8).
Битолскиот тим имаше фуриозен старт на мечот, а големи заслуги за тоа одат на адреса на голманот Никола Митревски кој беше фантастичен. Битолскиот тим ја зголемуваше предноста и на одморот замина со позитива од седум голови разлика, 15-8.

Во вториот дел доминацијата на „фармацевтите“ продолжи, на три минути пред крајот ја имаа и најголемата предност од 13 разлика (32-19), но последните два гола ги дадоа гостите за конечен резултат од 32-21.

Ловро Јотиќ со осум голови од девет шута беше најдобриот поединец кај Металург, пет погодоци постигна Остроушко. Никола Митревски запиша 12 одбрани, а даде и еден гол.

Пред Еурофарм Работник е нов меч од Лигата на шампионите, играат против шпанскиот вицепрвак Бидасоа Ирун в недела попладне.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723