b_640_480_16777215_00_images_vesti_2017_04_met_-_euro_1.JPG

Ракометарите на Еурофарм Работник загубија на гостувањето во Скопје кај лидерот Металург со 33-27(14-11) во меч во кој демонстрираа силен отпор против тимот на Лино Червар.

Победат на скопјани не беше лесна, бидејќи гостинскиот тим дојде без подигнато бело знаме и жестоко им се спротивстави на скопјани. Цело полувреме се водеше огорчена борба, а подолго во водство беа токму гостинските ракометари. Сепак. крајот од првите 30 минути Металург го дочека со предност од три гола (14-11).

Во вториот дел сликата се промени, Металург заигра поамбициозно и тоа набрзо даде резултат. Предноста брзо се искачи на безбедни +6 и таа дистанца се задржа до самиот крај. Во 58 минута предноста достигна највисоки +8, а конечниот резултат од оваа интересна средба е 33-27.

Во победничкиот табор најефикасен беше Немања Обрадовиќ со десет постигнати гола, додека кај Еурофарм најрасположен за игра беше Филип Чурлевски со 7 гола. Еурофарм Работник следниот натпревар го игра в петок во Битола против екипата на охриѓани .

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723