b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_12_борец_2.jpg

Ракометарите на Еурофарм Работник загубија во Велес во спортската сала „Гемиџии“ од домашниот Борец со 33-31 (18-16) и тоа е еден вид реванш за поразот во Битола во првата средба на двете екипи.

Се играше гол за гол до 6-6, па битолчани се одлепија до 7-11 на половина од првиот дел. Борец Велешани брзо се вратија и стигнаа до четири израмнувања по ред за 16-16. Стојановски и Илиев на одмор донесоа предност за Борец од 18-16.

Во вториот дел по дури девет израмнувања на резулатот до 26:26, Борец направи серија за 31-27 и 33-29. Конечните 33-31 ги поставија Серхио Барош и Ашраф Адли во последната минута.

Кај Борец се истакна бекот Ивица Илиев со 12 голови, а 6 постигна левото крило Зоран Стојановски, додека во гостинскиот состав премалку беа и 9 голови на Барош, а по 6 постигна искусните Чутура и Мајнов.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723