b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_11_alnasl.jpg

Еурофарм Работник - Ал Васл 35-27 (17-13)

Откако минатата недела ракометарите на Ал Васл од Дубаи (ОАЕ) одиграа пријателски натпревар со Прилеп и ремизираа, денес во спортската сала „Младост“ во Битола се сретнаа со суперлигашот Еурофарм Работник. Екипата на Иван Марковски и Александар Зарков доминираа во текот на целиот натпревар и на крајот се радуваа на победа со 35-27 (17-13).

Крилото Игор Илиевски со 7 и кружниот напаѓач Ашраф Адли со 5 гола беа најефикасни поединци во победничката екипа, а кај Ал Васл најефикасен беше Исланѓанецот Бјонквин со 9 гола. Двајцата тренери шанса им дадоа на сите ракометари, што за битолчани беше корисен тест пред продолжувањето на Суперлгата.

Двата клуба договорија соработка на сите нивоа и во иднина, па не е исклучена можност да одиграт уште неколку контролни натпревари во иднина.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723