b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_09_eurof_1.jpg

Одиграни се првите натпревари од третото коло на ВИП Супер лигата во ракомет. Дерби мечот во Прилеп го одиграа Прилеп и Еурофарм Работник, а гостите од Битола забележаа победа од 19-25 (8-11).

Екипата на Марковски и Зарков прва обезбеди чувствителна предност од 5-1 и 7-4. Сепак прилепчани водени од Орјоникидзе стигнаа само до 11-10 на полувреме.

Португалецот Барош и Белорусинот Капал во продолжението ја вратија предноста од 4-5 гола и без проблеми го приведоа мечот кон крај за победа од 19-25.

Серџо Барош со 7 гола беше најефикасен кај битолчани, Караиванов даде 5, а Орјоникидзе и Ѓорѓиевски со по 6 гола беа најпозитивни меѓу прилепчани.

ФОТО: www.gol.mk

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723