b_640_480_16777215_00_images_vesti_2016_09_ive_i_kamenica.jpg

Тренерот на Еурофарм Работник, Иван Марковски спортски го призна поразот од 24-21 на неговиот Еурофарм Работник од Пелистер и потврди дека со толку промашени зицери не може да се победи ни многу послаба екипа, а камо ли овој Пелистер.

„Заслужена победа на Пелистер, ние имавме добри моменти, но се уплашивме од победата и одговорноста ја преземаме јас и Александар Зарков. Со толку промашени зицери и седмерци, не може да се победи многу послаба екипа, а не Пелистер кој е многу квалитетна екипа. Пофалби за битолската публика и добро е што на премиерата видовме одлична посета. Нема тајни меѓу двете екипи и се очекуваше ваков развој на настаните, но пак ќе потенцирам дека потфрли средната бековска линија и во иднина треба тоа да го поправиме. Но, мора да бидеме реални, ова е ново за нас и верувам дека од натпревар во натпревар екипата ќе се подига. Треба да учиме од грешките и тоа да го исправиме во иднина. Мислам дека некои ракометари подлегнаа на притисокот, позната е армијата на навивачи на Пелистер и тоа ние го почувствувавме“.

Ракометарите на Еурофарм Работник имаат доволно време да ги извлечат поуките од овој пораз и да тргнат во победничка серија во Суперлигата.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723