b_640_480_16777215_00_images_vesti_2024_04_miravci000.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го загубија првиот натпревар по деветнаесет победи по ред. Екипата на Бранислав Ангеловски загуби од Вардар 1971 со 24-20, во дуел од осмото коло на плеј-офот. Натпреварот беше неизвесен речиси во целиот тек, Вардар 1961 почесто водеше, најмногу со два гола разлика, но Еурофарм Пелистер успеа да го сврти натпреварот и неколкупати тие да ја имаат предноста.

Беше 19-20 за гостите, до крајот скопјани постигнаа пет гола, а битолчани ниту еден и тоа го одлучи дуелот.

Најдобар кај Вардар 1961 беше Јасухира со шест голови, исто толку постигна и Цехте за Пелистер. Томовски беше клучен со 12 интервенција, Лесјак имаше осум одбрани.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Плеј-оф
Осмо коло:

Вардар 1961 - Еурофарм Пелистер 24-20 (12-11)

Спортска сала: Јане Сандански“ - Скопје
Гледачи: 4.000
Судии: Сашо Кркачев и Ѓоко Колевски

Вардар 1961:
Томовски, Јагуриноски, Аларов 1, Георгиевски 4, Карапалески, Јасухира 6, Родригез 4, Лазареовски 3, Гојковиќ, Срдановиќ, Николиќ 1, Петриќ 4, Ѓукиќ 1, Ќосевски, Мело, Гогов
Седмерци: 3/3
Исклучувања: 2 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Манасков, Цехте 6, Кузманоски, Тајник 1, Борзаш, Танкоски, Радивојевиќ 4, Кузмановски 3, Гедбан, Петровиќ, Пет. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев 2, Пешевски 4, Пав. Атанасијевиќ
Седмерци: 5/2
Исклучувања: 6 минути

Во следното деветто коло Еурофарм Пелистер ќе го пречека Бутел Скопје.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723