adli-maroco.jpg

Денес тренерскиот тандем на Еурофарм Работник, Иван Марковски и Александар Зарков им дадоа слободен ден на ракометарите, а од утре за првпат ќе го претстават и новиот кружен напаѓач, Ашраф Адли. Мароканецот од синоќа е во Битола и полка се запознава со амбиентот, градот и гори од желба да почне со работа.

"Задоволство ми е што дојдов во ракометна земја како Македонија. Луѓето од Еурофарм Работник беа многу професионални и не размислував многу кога ја добив понудата, Во мојата земја три години по ред ја освојувам двојната круна и се надевам дека ќе се наметнам и ќе бидам успешен и во Битола. Во Мароко ракометот е во експанзија, има неколку професионални клубови и добро се работи. Сепак мојата следна цел е да успеам во Европа“, истакна Адли.

Со преку 60 настапи за својата земја Ашраф Адли е првиот Мароканецот кој ќе настапува во македонскиот ракомет.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723