Кил - Еурофарм Пелистер 29-23 (19-10)

Maкедонскиот шампион Еурофарм Пелистер претрпе пораз во рамките од 12. коло во Лигата на шампионите откако вечерва на гостувањето кај Кил беа поразени со 29-23 (19-10).

Победникот беше решен уште во првото полувреме кое германскиот тим го одигра фуриозно и не дозволи „пелистерци“ да се понадеваат на некакво изненадување. По првите триесет минути домаќините имаа предност од 19-10. Во второто полувреме Кил можеше да си дозволи и мало опуштање па така македонскиот шампион ја намали негативата на 22-17, сепак тоа беше премалку за некакво изненадување.

Радивојевиќ со шест гола беше најефикасниот кај Еурофарм Пелистер, додека Пешевски мечот го заврши со четири постигнати погодоци. По три гола запишаа Филип Кузмановски, Дејан Манасков и Цехте. Голманот Урбан Лесјак собра тринаесет одбрани.