b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_11_1700326157156.JPEG

Еурофарм Пелистер – Вардар Неготино 38-14 (18-7)

Еурофарм Пелистер во рамките од 11. коло во македонската ракометна Супер лига на домашен терен со убедливи 38:14 (18:7) го совлада Вардар Неготино. Во победничките редови доминираше Петар Атанасијевиќ со 14 голови, а на спротивната страна Лазар Адамовиќ реализираше пет погодоци.

Од трибините во салата „Боро Чурлевски“ триумфот на Еурофарм Пелистер го следеше и новото засилување Филип Кузмановски, нашиот репрезентативен бек кој според најавите ќе биде официјално промовиран како нов играч на битолската екипа в понеделник.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Група Б
11. коло

Еурофарм Пелистер – Вардар Неготино 38-14 (18-7)

Сшортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола
Гледачи: 500
Судии: Спаско и Глигор Ќаеви

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Цехте, Тајник, Борзаш, Танкоски 2, Костески 8, Нилсен 1, Петровиќ 3, Пет. Атанасијеввиќ 14, Васиљев, Ѓорговски 7, Пав. Атанасијевиќ 2, Пешевски, Стевановиќ 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 4 минути

Вардар Неготино:
Кузев, Кузманов 2, Кериќ 1, Орешков, Митевски 1, Мицев, Ѓорѓев 1, Петров 1, Адамовиќ 5, Ицев, Михајловиќ 3, О. Јовановски, М. Јовановиќ, Миниќ
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 16 минути

На три кола до крајот на првиот дел на сезоната во Суперлигата, Еурофарм Пелистер има ист број на бодови како и Вардар 1961 на водечките две позиции.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723