b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_11_so_seged.jpg

Еурофарм Пелистер не успеа да ја прекине серијата порази од почетокот на сезоната во ракометната Лига на шампионите. Македонскиот првак загуби во Унгарија од Пик Сегед со 34-26 (18-19) за седми пораз во рамките од групата A.

Во првиот дел ракометарите на Еурофарм Пелистер дадоа дури 19 голови, а во второто полувреме само седум. Еурофарм Пелистер одлично го почна мечот, постојано водеше во првото полувреме кое го доби со 19-18, но работите драстично се променија во вториот дел. Следуваше црна дупка на битолчани, ПИК Сегед направи серија од 7-0, дојде до убедливо водство кое го одржуваше до самиот крај за конечна победа од 34-26.

Најефикасни во составот на Пелистер беа Атанасијевиќ и Радивојевиќ со по четири гола, незадржлив кај ПИК Сегед беше Шоштариќ со девет погодоци.

Ракомет
Лига на шампионите 2023/24
А група – седмо коло

ПИК Сегед – Еурофарм Пелистер 34-26 (18-19)

„ПИК Арена“ – Сегед
Гледачи: 3.000
Судии: Игор и Алексеј Ковалчиус

ПИК Сегед:
Миклер, Имсгард, Шоштариќ 9, Габер 5, Гарсиандија 5, Мартинс 4, Јелиниќ 4, Сита 3, Бомбач 2, Степанчиќ 1, Мацковчек 1, Бодо, Фридел, Молина, Фекете, Силаџи
Седмерци: 5/4
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Васиљев 5, Радивојевиќ 4, Цехте 3, Пет. Атанасијевиќ 3, Пешевски 3, Тајник 2, Кисум 2, Борзаш 2, Танкоски 1, Костески, Нилсен, Петровиќ, Пав. Атанасијевиќ 1, Стевановиќ
Седмерци: 2/2
Исклучувања: 10 минути

Двете екипи ќе се сретнат во Битола следната среда од 18:45 часот.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723