b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_10_sokielce.jpg

Ракометарите на Еурофарм Пелистер доживеаја пораз во Лигата на шампионите, откако вечерва загубија од полскиот претставеник Киелце (21:24).
Битолчани имаа многу лош старт и до крајот на полувремето стигнаа до само осум постигнати голови, во ситуација кога на паузата Киелце замина со предност од шест гола.

Еурофарм Пелистер го поправи впечатокот во продолжението, но Кјелце не ја испушти предноста и ја потврди третата победа во групната фаза. Радивојевиќ со шест и Пешевски со четири гола беа најефикасни во редовите на македонскиот претставник, додека кај Киелце, Олејничак го заврши дуелот со пет погодоци.

Ракомет
Лига на шампиони 2023/24 - А група
Шесто коло

Еурофарм Пелистер - Киелце 21-24 (8-14)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Гледачи: 3.000
Судии: Марко Боричиќ и Дејан Марковиќ

Еурофарм Пелистер:
Гедбан. Лесјак, Радивојевиќ 6, Пешевски 4, Борзаш 3, Кузманоски 2, Кисум 2, Тајник 1, Петровиќ 1, Пет. Атанасијевиќ 1, Васиљев 1, Цехте. Танкоски, Костески, Нилсен, Пав. Атанасијевиќ
Седмерци: 2/2
Исклучувања: 12 минути

Киелце:
Валах, Блажевски, Олејничак 5, Морито 4, Трастарсон 4, Наи 3, Карачиќ 2, Наи 2, Гебала 2, Турна 1, Каралек 1, Владерни, Конку, Стенмалм
Седмерци: 3/1
Исклучувања: 10 минути

Во следното шесто коло на групата А на Лигата на шампионите, Еурофарм Пелистер на 16 ноеомври гостува во Унгарија кај ПИК Сегед.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723