b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_10_negoyino.jpg

Вардар Неготино – Еурофарм Пелистер 17-32 (8-13)

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер ја забележа третата победа во Супер лигата, откако славеше на гостински терен кај Вардар Неготино со 17-32. Битолчани нанижаа неколку победи за зголемена самодоверба пред продолжението на сезоната во Суперлигата и Лигата на шампионите.

Најдобри стрелци кај шампионот беа Петар Атанасијевиќ со осум и Костески со седум погодоци, додека Адамовиќ постигна пет за Вардар Неготино.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Група Б - четврто коло

Вардар Неготино – Еурофарм Пелистер 17-32 (8-13)

Спортска сала „Младост“ - Неготино
Гледачи: 500
Судии: Дејан и Димитар Георгиевски

Вардар Неготино:
Кузев, Кузманов 4, Кериќ 1, Орешков 3, Митевски, Мицев, Ѓорѓев 1, Петров, Адамовиќ 5, Ицев, Михајловиќ 2, Пеовски 1, Јовановски, Миниќ
Седмерци: 2/0
Исклучувања: 6 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ. Цехте 2, Борзаш 4, Танкоски 2, Радивојевиќ, Костески 7, Нилсен 1, Петровиќ 1, Пет. Атанасијевиќ 8, Ѓорѓевски 4, Пешевски, Сери 2, Пав. Атанасијевиќ, Стевановиќ 1
Седмерци: 3/2
Исклучувања: 6 минути

Во следното петто коло Еурофарм Пелистер на домашен терен ќе го пречека Бутел Скопје.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723