b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_pelil.jpg

Еурофарм Пелистер - Кил 20-23 (9-11)

Македонскиот ракометен шампион Еурофарм Пелистер загуби од германскиот шампион Кил со 20-23 во мечот од третото коло во Лигата на шампиони. За разлика од првите два меча кои ги загуби убедливо, Еурофарм Пелистер одигра храбро и покажа дека не случајно е дел од елитното друштво.

Одбраната беше таа која доминираше и на двете страни, па и малиот број на голови во двете полувремиња говори за тоа. Кил го доби првиот дел до 9-11, а во второто полувреме битолчани успеаја да се вратат комплетно, па и во неколку наврати имаа напади за водство.

На 19-19, битолчани останаа со играч помалку, по што следуваше серија од 0-3 за Кил и решение на победникот на мечот. Радивојевиќ постигна пет гола, Цехте четири, додека по три погодоци постигнаа Пешевски и Петар Атанасијевиќ.

Еурофарм Пелистер - Кил 20-23 (9-11)

Спортска сала: „Боро Чурлевски“ во Битола. Гледачи: 3000
Судии: Бркиќ и Јусуфхоџиќ од Швајцарија

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан, Цехте 4, Кузманоски 1, Тајник 1, Кисум2, Борзаш, Танкоски 1, Радивојевиќ 5, Костески, Петровиќ 1, Петар Атанасијевиќ 2, Василев, Пешевски 3, Сери, Павле Атансијевиќ
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минути

Кил:
Беласен, Мрква, Дувњак 1, Рајнкинд, Ландин 1, Оверби 1, Винцек 2, Екберг 5, Фаус, Јохансон 1, Дамке 1, Гурбиндо 1, Валиниус 3, Билик 1, Пекелер 1, Скипаготу 5
Седмерци: 2/2
Исклучувања: 8 минути

Во следното четврто коло Еурофарм Пелистер на 12 октомври гостува во Париз против ПСЖ.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723