b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_fgddgdgd.jpg

Голден Арт – Еурофарм Пелистер 21-38 (10-17)

Македонскиот првак, Еурофарм Пелистер немаше проблеми и оствари победа над Голден Арт од 38-21 во средбата од 3.коло во Суперлигата. Битолчано вчера лесно го надиграа Мулти Есенс, додека пак денеа се справија со Голден Арт во дуел во кој го надиграа ривалот во првото и второто полувреме.

Разликата во квалитет е голема, битолчани се стекнаа со предност од седум гола на полувреме (17-10), позитива која само ја зголемуваат во вторите триесет минути. Ѓорговски со осум гола беше најефикасен кај победникот, Шилегов, пак, даде шест кај поразените.

Ракомет
Суперлига 2023/24
Група Б – трето коло

Голден Арт – Еурофарм Пелистер 21-38 (10-17)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола
Гледачи: 500
Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски

Голден Арт:
Даскаловски, Спасовски, Трајковски, Ончев 4, Глигоров, Даев 2, Стаменковиќ 2, Шилегов 6, Јанковски, Гошевски 2, Миланов, Лешникоски, Божиновски, Милошески 3, Дрпљанин 2, Гајиќ
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Гедбан, Кизиќ, Кузманоски 3, Тајник 2, Борзаш 6, Радивојевиќ 2, Костески 1, Васиљев 6, Петровиќ 5, Пет. Атанасијевиќ 2, Ѓорговски 8, Нилсен, Пешевски 1, Сери 2
Седмерци: 1/1
Исклучувања: 2 минути

Во следното четврто коло Еурофарм Пелистер гостува кај Вардар Неготино следниот викенд.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723