b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_mak-rakomet-eurofarm-pelister-multi-esens-22092023-41.jpg

Актуелниот шампион на Македонија, Пелистер го осѕвари првиот триумф на официјален натпревар оваа сезона откако денеска го совлада Мулти Есенс со 40-22. Победникот беше најавен уште во почетните минути, а на паузата битолскиот состав водеше со 20:11. Слична беше сликата на теренот и во вториот дел, па затоа и вторите триесет минути завршија со идентичен резултат.

Младите Петровиќ и Атанасијевиќ по натпреварот зборуваа за импресиите од дуелот со новиот суперлигаш.

Павле Петровиќ
(РК Еурофарм Пелистер)

Имавме лоша серија и во двете натпреварувања, но сега со оваа победа планираме да почнеме поззитивна серија на резултати. Имавме повреди и лошо игравме заради тоа што сме нова екипа и ни треба малку време. Мислам дека заврши таа лоша серија и ќе продолжиме во овој стил. На мојата позиција игра искусен ракометар и кога ќе добијам прилика треба максимално да ја искористам, па макар биле и пет минути.

Петар Атанасијевиќ
(РК Еурофарм Пелистер)

Ја почнавме сезоната лошо, со четири порази по ред. Оваа победа против Мулти Есенс и мислам дека вака ќе изгледаат останатите натпревари и вака ќе се радуваме. Како млад ракометар секогаш треба да го дадеш максимумот. Така е во домашното првенство, а секако и во Европа, каде играш против легенди како Карабатиќ, Хансен. Нормално е да имаше мотивација да се покажеше во подобро светло.

Во рамките на третото коло на Суперлигата, веќе в сабота Еурофарм Пелистер го пречекува Голден Арт.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723