b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_vardar_oek.jpg

Вардар 1961 - Еурофарм Пелистер 30-25 (15-12)

Ракометарите на Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје го победија актуелниот шампион Еурофарм Пелистер со 30-25 (15-12) во првата меѓусебна пресметка сезонава во домашната ракометна Супер лига.

Вардарци имаа контрола на играта и на резултатот во текот на целиот натпревар. Водството од 6-2 по првата четвртина од мечот беше само најава за уште еден супериорен настап на „црвено-црните“ во пресметката со битолскиот ривал кој минатата сезона им ја зеде шампионската титула.

Урош Борзаш постигна шест гола и беше најефикасен кај Еурофарм Пелистер.

Суперлига 2023/24
Група Б - Прво коло

Вардар 1961 - Еурофарм Пелистер 30-25 (15-12)

СЦ „Јане Сандански“ -Скопје
Гледачи: 3.000
Судии: Димитар и Дејан Георгиевски

Вардар 1961:
Томовски, Гогов, Јагуриновски 3, Аларов 1, Георгиевски, Карапалевски, Јасихура 4, Родривез, Лазаревски 6, Срдановиќ 6, Николиќ 5, Петриќ 5, Ѓукиќ, Виктор Алонсо, Мишевски
Седмерци: 4/3
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Гедбан. Кизиќ, Кузманоски 5, Тајник, Кисум 2, Цехте 1, Борзаш 6, Танкоски 2, Радивојевиќ, Костески 5, Пет. Атанасијевиќ, Ѓорговски, Васиљев 1, Пешевски 1, Пав. Атанасијевиќ 2
Седмерци: 6/4
Исклучувања: 8 минути

Во второто коло в петок попладне, Еурофарм Пелистер го пречекува Мулти Есенс.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723