b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_super_kup_2023.jpg

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 26-30 (13-13)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер не успеаја да го освојат трофејот во Суперкупот на Македонија, откако вечерва во Струмица, загубија од Вардар 1961 со 26-30 (13-13). Петриќ со седум гола и Томовски со седум одбрани беа предводници во тимот на РК Вардар 1961. Исто така, Срдановиќ постигна осум гола, од кои шест од седмерец. Седум гола постигна Радивојевиќ кај Еурофарм Пелистер.

Двете екипи повторно ќе се сретнат во натпревар за бодови на 17 септември во Скопје.

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 26-30 (13-13)

Спортска сала: „Парк“ - Струмица
Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски
Делегати: Драган Начевски и Камер Металари

Еурофарм Пелистер:
Гедбан, Кизиќ, Цехте 3, Кузманоски 1, Тајник 1, Кисум 6, Борзаш, Танкоски 2, Радивојевиќ 7, Костески 1, Петар Атанасијевиќ, Васиљев, Пешевски 5, Сери, Павле Атанасијевиќ
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 8 минути

Вардар 1961:
Томовски, Гогов, Јагуриновски, Аларов 1, Карапалески, Јашухира 3, Ансер, Лазаревски 3, Срдановиќ 8(6), Николиќ 5, Петриќ 7, Ѓукиќ 1, Атансовски, Мело, Мишевски 2
Седмерци: 7/8
Исклучувања: 4 минути

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723