b_640_480_16777215_00_images_vesti_2023_09_pel_voj.jpg

Еурофарм Пелистер - Вардар 1961 27-33 (15-14)

Македонскиот ракометен шампион,тимот на Еурофарм Пелистер, заврши на четвртото место на „Турнирот на пријателството“ во Сакарија. Во битката за третото место битолчани беа поразени од Војводина со 27-33.

Ова беше натпревар кој се одигра речиси без одбрани, повеќе наликуваше на ревијален дуел. Еурофарм Пелистер го бркаше српското водство, а Војводина покажа дека неслучајно е српски првак и освои европско клупско натпреварување минатата сезона.

Најдобар стрелец кај Војводина беше Вукашин Воркапиќ со седум гола, пред Живан Пешиќ со шест реализации, а кај Еурофарм Пелистер, Павле Атанасијевиќ даде осум гола, Цветан Кузманоски имаше пет, а Денис Васиљев заврши со четири гола, додека Нејц Цехте реализира трипати.

Следниот предизвик за ракометарите на Јовиќ и Шундовски е Суперкупот на Македонија и дуелот прогив Вардар 1961 в среда во Струмица.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723