b_640_480_16777215_00_images_vesti_2022_11_portyo_zare.jpg

Агуаш Санташ - Еурофарм Пелистер 27-29 (12-15)

Еурофарм Пелистер дојде до првата победа оваа сезона во Европската лига откако во натпревар со неизвесен финиш го совлада португалскиот тим Агуаш Санташ на гостински терен со 27-29 (12-15).

Битолскиот тим во 45. минута имаше водство од највисоки седум голови разлика 18-25 и тогаш се чинеше дека работата е готова. Но, момците на Валтер застанаа, а домаќините направија серија од 6-0 и го вратија натпреварот во живот.

На крајот Марио Танкоски се покажа како херој со двата последни гола токму кога Португалците беа во налет. Конечните 27-29 ги носат првите европски бодови за пелистерци сезонава.

Ханенберг беше најефикасен со седум гола, пет постигна Пешевски, четири од четири имаше Сери додека се повреди. Пелистер сега има два бода, колку и Ирун Бидасоа, која вечерва загуби од Фуксе во Берлин со 29-34. Германците се први со максимални четири бода, како и Скандерборг Архус, кој беше подобар од Мотор Запорожје како гостин, со 37-31.

Во следното трето коло Еурофарм Пелистер на 22 ноември во Битола го пречекува фаворитот Фуксе Берлин.

sponzori 2023 2024

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

E-mail: info@rkeurofarmpelister.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723