b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_10_euro2struga.jpg

Првпат оваа сезона ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 врзаа две кола без победа. Екипата на Александар Јовиќ одигра 30-30 во Струга, во натпревар во кој во првиот дел битолчани не одиграа на своето ниво, па иако се вратија, не донесоа во Битола повеќе од бод. Неиграњето на Павле Атанасијевиќ, Стоилевски и Иван Димитровски ја скрати ротацијата на Јовиќ, а Владан Кастратовиќ во првиот дел беше непогрешлив.

Сепак, на почетокот од вториот дел пелистерци од -2 дојдоа до +4. Но, стружани возвратија, дури и поведоа. Во драматична последна минута, при 30-30 двете екипи имаа напад за победа, но не ја погодија целта.

Ракомет – Суперлига (осмо коло)
Струга - Еурофарм Пелистер 2 30-30 (17-15)

Спортска сала: „Нико Нестор“ - Струга
Гледачи: 300
Судии: Мирко Трајковски и Александар Вукашиновски

Струга:
Тутенкоски, Маркоски 1, Јанковски 1, Крстаноски, Савески, Пајкоски 1, Блажески 7, Ѓорѓиевски 1, Јанкуловски, Матовиќ, Барјактаревиќ 3, Дукоски, Кастратовиќ 8, Н. Цветаноски 4, Костоски 4, Нацев
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 8 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Трајкоски 1, Ристевски, Ц. Кузманоски 9, Буторац, В. Димитровски 1, Митревски, Петровиќ 7, Андонов, Димитриоски 1, Талевски, Пет. Атанасијевиќ 2, Ѓорговски 5, Белистојановски, Ѓукиќ 2, Блажевски, Арсеновски 2
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 8 минути

Во следното деветто коло, Еурофарм Пелистер 2 на домашен терен го пречекува шампионот Вардар 1961.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723