b_640_480_16777215_00_images_vesti_2021_09_processed_2.jpeg

Еурофарм Пелистер и годинава ќе игра во групната фаза на ракометната Лига Европа, а денежната ждрепка ги одреди и петте противници на македонскиот состав во ова натпреварување.

Битолчани ќе играат против Татабања, Ним, Спортинг, АЕК Атина и Кадетен Шафхаузен, а во нокаут фазата ќе се пласираат првите четири екипи во групата.

Тренерот Жељко Бабиќ потенцира дека Еурофарм Пелистер добил група во која очекувано има сериозен квалитет.

„Европската лига на ЕХФ е силна, со клубови од сличен квалитет, а тука спаѓаме и ние. Групата која ја добивме е баш изедначена. Ќе биде многу интересно, но ако сакаме да минеме во следниот круг мораме да бидеме многу прецизни и дисциплинирани, ќе мора навистина да се испотиме. Сепак, како што ќе ни биде нам тешко, така ќе биде и за останатите. Се радувам дека ќе има одлични натпревари, но неблагодарно е да се прогнозира било што.

Ја користам оваа шанса да ги поздравам и нашите навивачи, со ние сè е понинаку. Сепак, спортот се игра поради навивачите. Ги повикувам да дојдат, да се радуваме, да ни помогнат, а јас сум уверен дека ќе им вратиме и ќе победуваме на наш терен“, рече Бабиќ.

Првиот натпревар битолчани ќе го одиграат против Ним, а последниот против АЕК Атина и во двата случаи на домашен терен.

sponzori 2021

За нас

На ден 29.11.2019 во општина Битола беше потпишан договорот ,,ПЛАТФОРМА ЗА РАКОМЕТНА БИТОЛА’’, со што и официјално Битола го доби клубот РК Еурофарм Пелистер.

Договорот го потпишаа претставници на двата клуба и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска во просториите на Општина Битола.

Еурофарм Пелистер ќе биде водечкиот клуб со високи европски амбиции, а Еурофарм Пелистер 2 клуб исполнет со млади ракометари и таленти од Битола и цела Македонија.

Прочитај повеќе

Контакт

Адреса: Ул.Добривое Радосављевиќ бр.3
Битола 7000, Република Македонија

Телефон: +38971231461

E-mail: dimitar.mitrevski@eurofarm.com.mk

icons8 facebook old 48 icons8 instagram 48 iconfinder youtube 834723